Bugün - 09 Aralık 2019 Pazartesi
Zonguldak 12°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Sponsorlar
Sayfalar
Haber Merkezi
Yeni Üye
Gündem Ekonomi Sağlık Yaşam Kültür Spor Siyaset Eğitim Teknoloji Dünya Asayiş Diğer »
Haber Detayları

‘Dijital Türkiye’de yeni dönem hedefi ‘bütünleşik hizmet sunumu’

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, “Dijital Türkiye Versiyon 1.1’in çalışmalarına başladık. Versiyon 1.1’de bütünleşik hizmet sunumuna odaklanacağız.” dedi.

Siyaset Haberi - 26 Temmuz 2019 Cuma - 09:20
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, “Dijital Türkiye Versiyon 1.1’in çalışmalarına başladık. Versiyon 1.1’de bütünleşik hizmet sunumuna odaklanacağız.” dedi.
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Dijital Türkiye Versiyon 1.1’in çalışmalarına başladık. Versiyon 1.1’de bütünleşik hizmet sunumuna odaklanacağız. Vatandaşlarımız araçlarına dair her şeyi, sigorta durumu, vergi borcu, trafik cezası, muayene durumu, hızlı geçiş bakiyesi gibi tüm bilgilerini Dijital Türkiye platformunda oluşturulacak tek bir pencereden görebilecek.” dedi.

Fuat Oktay’ın başkanlığında, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde, bakan yardımcıları ve ilgili kurum başkanlarının katılımıyla 7. Bürokrasinin Azaltılması ve Dijital Türkiye Koordinasyon Toplantısı gerçekleştirildi.

Oktay, toplantıda yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanlığı Yönetim Sistemi’nin bir getirisi olan hız ve dinamizmi, vatandaşlara sunulan kamu hizmetlerine yansıttıklarını, kamuda dijital dönüşüm ile hizmetleri herkes için daha erişilebilir, hızlı ve kolay hale getirmeyi önemsediklerini belirtti.

Tüm kamu kurumlarıyla özveri içerisinde yürütülen, eski adıyla “e-Devlet versiyon 1.0”, yeni adıyla “Dijital Türkiye Versiyon 1.0″ın tamamlandığını ifade eden Oktay, Dijital Türkiye’nin ilk versiyonunun hızla tamamlanmasına katkı veren; başta Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi olmak üzere Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı bünyesindeki TÜRKSAT AŞ’ye, Haberleşme Genel Müdürlüğüne, tüm bakanlıklar ve kurumlara teşekkür etti.

Oktay, 43 milyondan fazla kullanıcının, hizmetleri “Dijital Türkiye Platformu” üzerinden aldığını belirterek, Versiyon 1.0 kapsamında, bakanlıklar ve kamu kurumlarının toplam 6 bin 698 hizmetinin Dijital Türkiye Platformu’ndan sunulabilir hale getirildiğini kaydetti.

“Ticaret Bakanlığımız tarafından geliştirilen, gümrük hizmetlerinde tek pencere uygulaması Dijital Türkiye Platformu’na alınarak ihracat ve ithalat işlemleri hem maddi külfet hem de zaman yönünden iyileştirilmiştir.” diyen Oktay, “Bu kapsamda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından imar barışı kayıt başvurusu, Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından ücretli öğretmenlik başvurusu ile Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından kredi, burs ve yurt kayıt başvurusu Dijital Türkiye’ye entegre edilmiştir. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız tarafından sunulan TÜBİTAK Gezgin Portalı’na Dijital Türkiye üzerinden ulaşılabilmektedir.” ifadelerini kullandı.

Oktay, Hazine ve Maliye Bakanlığının vergi borcu sorgulama, Sağlık Bakanlığının engelli, sürücü, istirahat raporlarının verilmesi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının maden ruhsatı sorgulama işlemi, Tarım ve Orman Bakanlığının çiftçi kayıt sistemi ve Milli Savunma Bakanlığının askerlik işlemleri gibi önemli hizmetlerinin Dijital Türkiye kapısından sunulabilir hale geldiğini ifade etti.

“e-Belediye altyapısında önemli yol kat edildi”

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından verilen e-Kütüphane hizmetlerinin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen sendika üyelik işlemlerinin ve İçişleri Bakanlığı tarafından verilen nüfus işlemlerinin birçoğuyla birlikte soyağacı sorgulama hizmetinin Dijital Türkiye Platformu’na entegre edildiğini anımsatan Oktay, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunların dışında noter vekalet sorgulama işlemleri, bankacılık risk analiz raporu hizmeti gibi önemli hizmetleri de Dijital Türkiye Platformu’na entegre ettik. Bunların yanı sıra e-Nabız, e-Okul, internet vergi dairesi ve UYAP gibi hizmetlerin içeriği zenginleştirilerek, Dijital Türkiye üzerinden erişilebilir hale getirilmiştir. Bu süreçte, ayrıca tüm vatandaşlarımızı ilgilendiren elektrik, doğal gaz ve telefon abonelik işlemleri de Dijital Türkiye kapısına entegre edilmiştir. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımız iş birliğiyle de GSM operatörlerine yeni hat başvuruları, artık Dijital Türkiye üzerinden yapılabilmektedir. Böylece önceden 1 günü bulan abonelik başvuruları artık 5 dakikada yapılabilir hale geldi. Yine eskiden 2 günü bulan yurt kayıt işlemleri, Dijital Türkiye kapısından 10 dakikada yapılabilmektedir. Bunların dışında, İçişleri Bakanlığımızın başlattığı, belediyelerimize ciddi kaynak tasarrufu sağlayacak ve vatandaşlarımızın Dijital Türkiye kapısı üzerinden alabilecekleri belediye hizmetlerinin sayısını artıracak e-Belediye altyapısında da önemli yol kat edilmiştir.”

Oktay, 8 Temmuz’da Resmi Gazete’de yayımlanan, 1 cumhurbaşkanlığı kararı, 41 yönetmelik ve 13 tebliğde değişiklik yapılarak toplam 111 bürokratik süreci kolaylaştıran mevzuat değişikliğiyle bürokrasinin azaltılması çalışmalarının devam ettiğini aktardı.

Söz konusu mevzuat değişiklikleri ile tapu işlemlerinde fotoğraf verme yükümlülüğünün tarih olduğunu, patent ve marka başvurularında noter onaylı imza beyanı ve sirkülerinin kaldırıldığını ve çevresel etki değerlendirilmesi sürecinde belge sayısının azaltıldığına dikkati çeken Oktay, aynı şekilde, veteriner hekim poliklinik açma süreci, tohum ve fide yetiştiriciliği başvuru süreçlerinin kolaylaştırıldığını, yapı denetim kuruluşu izin belgesi ve atık taşıma firma lisansı başvurusunda kullanılan belge sayısının azaltıldığını dile getirdi.

Oktay, Versiyon 1.0 kapsamında veri mahremiyetinin özellikle öncelenerek, ulusal ağ ve siber güvenlik altyapısının güçlendirilmesine yönelik yeni nesil veri alt yapı yatırımlarının yapıldığını, tüm kamu kurumlarının KamuNet’e geçmesinin sağlandığını ifade etti.

“Platformu herkesin kullanılmasını sağlayacağız”

Tüm bu gayretler neticesinde, Versiyon 1.0 kapsamında, kamu hizmetlerinde talep edilen belge sayısının önemli oranda azaltıldığına dikkati çeken Oktay, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dijital Türkiye kapısından hali hazırda sunulan hizmetlerle, belge yükü ortalama yüzde 3,80’den yüzde 0,35’e düşmüştür. Burada asıl amacımız, sıfır belge. Bu bizim için de yeterli değildir. Kamuda olan bilgiyi vatandaştan belge olarak talep etmeyeceğiz. Bilgi talep edebiliriz ama belge talep etmeyeceğiz. Hedefimiz, kamunun kendisinin ürettiği hiçbir belgenin vatandaşımız ve özel sektörden istenmemesidir. Versiyon 1.0’ın tamamlanmasını takiben Dijital Türkiye Versiyon 1.1’in çalışmalarına da başlamış bulunmaktayız. Versiyon 1.1’de bütünleşik hizmet sunumuna odaklanacağız. Vatandaşlarımız araçlarına dair her şeyi, sigorta durumu, vergi borcu, trafik cezası, muayene durumu, hızlı geçiş bakiyesi gibi tüm bilgilerini Dijital Türkiye platformunda oluşturulacak tek bir pencereden görebilecek. Ayrıca Dijital Türkiye Platformu üzerinden e-Nabız, internet vergi dairesi, e-Okul gibi dijital hizmet paketlerinin içinden öne çıkan hizmetleri de doğrudan tek platform üzerinden erişilebilir kılmaya yönelik çalışmalar devam etmektedir. Bunun yanı sıra Dijital Türkiye Platformu’nu yerli tasarım, kullanıcı dostu arayüzler ile donatacak, herkesin platformu çok daha rahat kullanmasını sağlayacağız.”

Oktay, siber güvenlik alanında hayata geçirilen “KamuNet’te yerli ve milli şifreleme donanımı” ve “Onaylı Milli Şifreleme Algoritması”nın kullanımını sağlayarak güvenli hizmet sunumunu bir adım öteye taşıyacaklarını vurguladı.

“Dijital Türkiye 2.0 yolculuğumuza başlayacağız”

6 Temmuz’da yayınlanan Bilgi ve İletişim Güvenliği Tedbirleri Genelgesi kapsamında vatandaşların nüfus, biyometrik veriler, sağlık ve diğer kritik verilerinin yabancı ülke veri merkezlerinde tutulmasının önüne geçildiğini anımsatan Oktay, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Verilerin yurt içi sunucularda daha güvenli depolanması için genelgenin teknik hususları ve yol haritası, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından bu yıl içinde, ivedilikle yayımlanacaktır. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin sağladığı avantajlar sayesinde, minimum belge sayısı ile etkin hizmet veren idari yapımızı, Dijital Türkiye Platformu’nda kat ettiğimiz aşamayla taçlandırmış durumdayız. Milli teknoloji hamlemizin de bir parçası olan Dijital Türkiye sürecinde, hizmet hızı, şeffaflık ve izlenebilirliğini azami seviyeye çıkarmak için gerekli gayretleri ilgili kurumlarımızla vermeye devam edeceğiz. Önümüzdeki dönemde, tüm hizmet süreçlerinde sonuç ve verim odaklı bir anlayışla Dijital Türkiye’yi dönüştürmeyi inşallah sürdürecek, Dijital Türkiye’nin kapılarını tüm vatandaşlarımıza sonuna kadar açacağız. Bundan sonraki süreçte Dijital Türkiye versiyon 1.1’i yıl sonu itibarıyla tamamlayarak bütünleşik hizmet sunumu ile sistemin akıllılaştırılmasına odaklanarak Dijital Türkiye 2.0 yolculuğumuza başlayacağız.”

 
Anahtar Kelimeler:Cumhurbaşkanı, Yardımcısı, Oktay, “Dijital, Türkiye, Versiyon, 11’in, çalışmalar,
Kaynak / Editör

 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Siyaset Haberleri
Başkan Erdoğan Stratejik İttifakın Güçlü Üyesi Türkiye Hediye Etti
Enflasyon Rakamları Açıklandı
Artık Çakar Lamba Takamayacak.

Artık Çakar Lamba Takamayacak.
Albayrak Kasım ayı enflasyonunu değerlendirme Toplantısı Düzenledi
Aman Dikkat İçerken Bidaha Düşünün..!!
Araç sahiplerine güzel haber! Motorine indirim geliyor..
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik,“ten Açıklama Geldi
En Çok Okunanlar
Gündem
Trump'tan Türkiye'ye destek açıklaması!
Trump, "Obama döneminde ABD Patriot vermediği...
Gündem
Ceren Özdemir’in katili Özgür Arduç cezaevine gönderildi
Önceki gün evinin önünde kalbi...
Gündem
Son dakika: Başkan Erdoğan’dan Cambridge Camisi'nin açılış töreninde önemli açıklamalar .
NATO 70'inci Yıl Liderler Zirvesi için ...
Sağlık
İşte kemik, eklem ve kas ağrılarının nedeni
Endokrin, problemlere bağlı ortopedik sorunların g...
Siyaset
Başkan Erdoğan Stratejik İttifakın Güçlü Üyesi Türkiye Hediye Etti
Türkiye’nin ve diğer ülkelerin NAT...
Gündem
Bakan Açıkladi Engelli Memur Ataması Yapılacak
Selçuk, bir otelde, 3 Aralık Dünya Eng...
Dünya
Paris'te polisin attığı gaz kapsülü AA foto muhabirini yaraladı .
(AA) Foto Muhabiri Mustafa Yalçın, Fra...
Siyaset
Albayrak Kasım ayı enflasyonunu değerlendirme Toplantısı Düzenledi
Enflasyon YEP projeksiyonlarımıza paralel olarak K...
Sağlık
Prostatla İlgili Bilinmeyenler.
Ameliyat ya da radyasyon tedavisi erkeklerde idrar...
Gündem
silah kazasında 1 asker şehit oldu
Van'ın Çaldıran ilçesinde silah kaza...
Gündem
Bundan Sonra Artık Sigara paketleri tek tip oluyor
Tarım ve Orman Bakanlığınca yapılan düzenleme...
Gündem
Bugün hava nasıl olacak?
Meteroloji 4 Aralık Çarşamba hava duru...
Gündem
Yusuf İslam'dan Başkan Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür! .
İngiltere'nin Cambridge kentinde inşa edilen ve Av...
Gündem
Libya Mutabakatı Meclis'ten geçti .
Libya Ulusal Hükümeti ile Akdeniz'de den...
Gündem
Sıcaklıklar Düşüyor Soğuk Hava Geliyor .
Meteroloji Genel Müdürlüğünden...
Siyaset
Enflasyon Rakamları Açıklandı
Bir önceki anket döneminde yüzde 1,...
Gündem
Açıkta Satılan Cevizden Aman Uzak Durun..
Açıkta satılan ürünlerdeki ciddi ...
Dünya
Orta Doğu'ya 14 bin asker gönderileceği iddiası Washington'u karıştırdı .
Amerikan medyasında yer alan ABD Savunma...
Yaşam
Kahramanmaraş'ın 2 ilçesinde okullar tatil edildi .
Kahramanmaraş'ın Nurhak ve Ekinözü il&cc...
Gündem
Başkan Erdoğan'dan Londra'da Kur'an-ı Kerim tilaveti
Başkan Recep Tayyip Erdoğan, NATO Liderler Zirvesi...
Siyaset
İslam İşbirliği Yatırım Konferansı'nda açıklamalar
Şimdiden konferansta alınacak kararların tüm ...
Gündem
Başkomutanımız Erdoğan'ın hayalim dediği Kanal İstanbul takvimini açıkladı!
Toplam 75 milyar TL'ye mal olması planlanan proje ...
En Çok Yorumlananlar
Gündem
Trump'tan Türkiye'ye destek açıklaması!
Trump, "Obama döneminde ABD Patriot vermediği...
Gündem
Sıcaklıklar Düşüyor Soğuk Hava Geliyor .
Meteroloji Genel Müdürlüğünden...
Gündem
Bakan Açıkladi Engelli Memur Ataması Yapılacak
Selçuk, bir otelde, 3 Aralık Dünya Eng...
Siyaset
Artık Çakar Lamba Takamayacak.
İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan d&uum...
Siyaset
Albayrak Kasım ayı enflasyonunu değerlendirme Toplantısı Düzenledi
Enflasyon YEP projeksiyonlarımıza paralel olarak K...
Siyaset
Enflasyon Rakamları Açıklandı
Bir önceki anket döneminde yüzde 1,...
Gündem
Açıkta Satılan Cevizden Aman Uzak Durun..
Açıkta satılan ürünlerdeki ciddi ...
Sağlık
İşte kemik, eklem ve kas ağrılarının nedeni
Endokrin, problemlere bağlı ortopedik sorunların g...
Sağlık
Prostatla İlgili Bilinmeyenler.
Ameliyat ya da radyasyon tedavisi erkeklerde idrar...
Gündem
Bundan Sonra Artık Sigara paketleri tek tip oluyor
Tarım ve Orman Bakanlığınca yapılan düzenleme...
Gündem
silah kazasında 1 asker şehit oldu
Van'ın Çaldıran ilçesinde silah kaza...
Siyaset
Başkan Erdoğan Stratejik İttifakın Güçlü Üyesi Türkiye Hediye Etti
Türkiye’nin ve diğer ülkelerin NAT...
Gündem
Bugün hava nasıl olacak?
Meteroloji 4 Aralık Çarşamba hava duru...
Dünya
Paris'te polisin attığı gaz kapsülü AA foto muhabirini yaraladı .
(AA) Foto Muhabiri Mustafa Yalçın, Fra...
Dünya
Orta Doğu'ya 14 bin asker gönderileceği iddiası Washington'u karıştırdı .
Amerikan medyasında yer alan ABD Savunma...
Gündem
Yusuf İslam'dan Başkan Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür! .
İngiltere'nin Cambridge kentinde inşa edilen ve Av...
Gündem
Libya Mutabakatı Meclis'ten geçti .
Libya Ulusal Hükümeti ile Akdeniz'de den...
Yaşam
Kahramanmaraş'ın 2 ilçesinde okullar tatil edildi .
Kahramanmaraş'ın Nurhak ve Ekinözü il&cc...
Gündem
Son dakika: Başkan Erdoğan’dan Cambridge Camisi'nin açılış töreninde önemli açıklamalar .
NATO 70'inci Yıl Liderler Zirvesi için ...
Gündem
Başkan Erdoğan'dan Londra'da Kur'an-ı Kerim tilaveti
Başkan Recep Tayyip Erdoğan, NATO Liderler Zirvesi...
Siyaset
İslam İşbirliği Yatırım Konferansı'nda açıklamalar
Şimdiden konferansta alınacak kararların tüm ...
Gündem
Başkomutanımız Erdoğan'ın hayalim dediği Kanal İstanbul takvimini açıkladı!
Toplam 75 milyar TL'ye mal olması planlanan proje ...
Diğer Başlıklar

Başkomutanımız Erdoğan'ın hayalim dediği Kanal İstanbul takvimini açıkladı!
İslam İşbirliği Yatırım Konferansı'nda açıklamalar
Ceren Özdemir’in katili Özgür Arduç cezaevine gönderildi
Başkan Erdoğan'dan Londra'da Kur'an-ı Kerim tilaveti
Son dakika: Başkan Erdoğan’dan Cambridge Camisi'nin açılış töreninde önemli açıklamalar .
Kahramanmaraş'ın 2 ilçesinde okullar tatil edildi .
Libya Mutabakatı Meclis'ten geçti .
Yusuf İslam'dan Başkan Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür! .
Orta Doğu'ya 14 bin asker gönderileceği iddiası Washington'u karıştırdı .
Paris'te polisin attığı gaz kapsülü AA foto muhabirini yaraladı .
Advertisement
Türkiye'nin Sesi Gazetesi ®
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
KIVANÇ AY
"Enerjisa vatandaşa racon mu kesiyor?..."
Karadeniz Ereğli ilçesinin Süleymanlar...
ORHANCAN SUBAŞI
Sosyal Medya kullanımı ve etkileşim stratejisi
Sosyal Medya'yı doğru kullanmak ve Takipçi ...
Nur Şen
62 Yaşında Bir Liderin Omuzlarına Bir Ümmeti Yükledik.
62 Yaşında Bir Liderin Omuzlarına Bir Ümmeti ...
Esra Elönü
Kadınken erkek olmak tek kişilik sınavdır!
Empati de kalbin ve vicdanın zekatıdır o zekatı ve...
Meryem Aybike
O benim de Enver Abimdi!
Türk Basın Tarihinin önemli ve değerli s...
Fatih Karakaya
13 yaşında intihar da eder, hırsız da olur!
Fransa'da toplumsal sorunlar inanılmaz boyutlara u...
Hava Durumu ( Zonguldak )
Bugün
7°°C - 12°°C
Salı
5°°C - 13°°C
Çarşamba
6°°C - 15°°C
Perşembe
6°°C - 14°°C
Namaz Vakitleri ( Zonguldak )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
06:2708:0012:5015:0917:3018:57

09 Aralık 2019 Pazartesi
Advertisement
Röportajlar
Artık Çakar Lamba Takamayacak.
İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan düzenlemeyle kamu ve yerel yönetimlerde bulunan üst düzey yönetici, genel müdür ...
»
»
»
Tarihte Bugün
1917 - Kudüs'un İngilizler Tarafında İşgali
Kim Kimdir
Süper Lig
TakımlarOGBMAvPuan
BEŞİKTAŞ A.Ş.2922343469
FENERBAHÇE A.Ş.2919732664
T.Konyaspor311786059
İSTANBUL BAŞAKŞEHİ32151251957
TORKU KONYASPOR291685756
MEDİPOL BAŞAKŞEHİR2913971548
OSMANLISPOR FUTBOL3013891747
Akhisar Belediyesp3111128045
Atiker Konyaspor349178044
AKHİSAR BELEDİYE G2911108343
KASIMPAŞA A.Ş.2912710243
Teleset Mob. Akhis3411914042
GALATASARAY A.Ş.29101181141
BURSASPOR3471611037
TRABZONSPOR A.Ş.2911414-737
ANTALYASPOR A.Ş.309912-636
Bb Erzurumspor3481115035
Osmanlıspor FK348917033
Arşiv Arama
Resmi İlan İletişim

0530 721 44 44

0372 323 07 03

KDZ.EREĞLİ DURAK VE İLETİŞİM BİLGİLERİ

     

1   SAHİL TAKSİ 0372 316 19 89 - 316 15 25
2   SÜMER TAKSİ 0372 312 20 01 - 323 83 00
3   PAZAR TAKSİ 0372 316 10 50 - 316 18 29
4   MURAT TAKSİ 0372 316 18 06 - 322 14 15
5   KENT TAKSİ 0372 316 34 53 - 316 33 23
6   GARAJ TAKSİ 0372 316 12 20 - 322 31 91
7   ÇINAR TAKSİ 0372 316 14 49
REKLAM

Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Sponsorlar
Sayfalar
Haber Merkezi
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(62 Online) 0,30ms