Bugün - 02 Haziran 2020 Salı
Zonguldak 18°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Sponsorlar
Sayfalar
Haber Merkezi
Yeni Üye
Gündem Ekonomi Sağlık Yaşam Kültür Spor Siyaset Eğitim Teknoloji Dünya Asayiş Diğer »
Haber Detayları

‘Dijital Türkiye’de yeni dönem hedefi ‘bütünleşik hizmet sunumu’

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, “Dijital Türkiye Versiyon 1.1’in çalışmalarına başladık. Versiyon 1.1’de bütünleşik hizmet sunumuna odaklanacağız.” dedi.

Siyaset Haberi - 26 Temmuz 2019 Cuma - 09:20
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, “Dijital Türkiye Versiyon 1.1’in çalışmalarına başladık. Versiyon 1.1’de bütünleşik hizmet sunumuna odaklanacağız.” dedi.
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Dijital Türkiye Versiyon 1.1’in çalışmalarına başladık. Versiyon 1.1’de bütünleşik hizmet sunumuna odaklanacağız. Vatandaşlarımız araçlarına dair her şeyi, sigorta durumu, vergi borcu, trafik cezası, muayene durumu, hızlı geçiş bakiyesi gibi tüm bilgilerini Dijital Türkiye platformunda oluşturulacak tek bir pencereden görebilecek.” dedi.

Fuat Oktay’ın başkanlığında, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde, bakan yardımcıları ve ilgili kurum başkanlarının katılımıyla 7. Bürokrasinin Azaltılması ve Dijital Türkiye Koordinasyon Toplantısı gerçekleştirildi.

Oktay, toplantıda yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanlığı Yönetim Sistemi’nin bir getirisi olan hız ve dinamizmi, vatandaşlara sunulan kamu hizmetlerine yansıttıklarını, kamuda dijital dönüşüm ile hizmetleri herkes için daha erişilebilir, hızlı ve kolay hale getirmeyi önemsediklerini belirtti.

Tüm kamu kurumlarıyla özveri içerisinde yürütülen, eski adıyla “e-Devlet versiyon 1.0”, yeni adıyla “Dijital Türkiye Versiyon 1.0″ın tamamlandığını ifade eden Oktay, Dijital Türkiye’nin ilk versiyonunun hızla tamamlanmasına katkı veren; başta Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi olmak üzere Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı bünyesindeki TÜRKSAT AŞ’ye, Haberleşme Genel Müdürlüğüne, tüm bakanlıklar ve kurumlara teşekkür etti.

Oktay, 43 milyondan fazla kullanıcının, hizmetleri “Dijital Türkiye Platformu” üzerinden aldığını belirterek, Versiyon 1.0 kapsamında, bakanlıklar ve kamu kurumlarının toplam 6 bin 698 hizmetinin Dijital Türkiye Platformu’ndan sunulabilir hale getirildiğini kaydetti.

“Ticaret Bakanlığımız tarafından geliştirilen, gümrük hizmetlerinde tek pencere uygulaması Dijital Türkiye Platformu’na alınarak ihracat ve ithalat işlemleri hem maddi külfet hem de zaman yönünden iyileştirilmiştir.” diyen Oktay, “Bu kapsamda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından imar barışı kayıt başvurusu, Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından ücretli öğretmenlik başvurusu ile Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından kredi, burs ve yurt kayıt başvurusu Dijital Türkiye’ye entegre edilmiştir. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız tarafından sunulan TÜBİTAK Gezgin Portalı’na Dijital Türkiye üzerinden ulaşılabilmektedir.” ifadelerini kullandı.

Oktay, Hazine ve Maliye Bakanlığının vergi borcu sorgulama, Sağlık Bakanlığının engelli, sürücü, istirahat raporlarının verilmesi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının maden ruhsatı sorgulama işlemi, Tarım ve Orman Bakanlığının çiftçi kayıt sistemi ve Milli Savunma Bakanlığının askerlik işlemleri gibi önemli hizmetlerinin Dijital Türkiye kapısından sunulabilir hale geldiğini ifade etti.

“e-Belediye altyapısında önemli yol kat edildi”

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından verilen e-Kütüphane hizmetlerinin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen sendika üyelik işlemlerinin ve İçişleri Bakanlığı tarafından verilen nüfus işlemlerinin birçoğuyla birlikte soyağacı sorgulama hizmetinin Dijital Türkiye Platformu’na entegre edildiğini anımsatan Oktay, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunların dışında noter vekalet sorgulama işlemleri, bankacılık risk analiz raporu hizmeti gibi önemli hizmetleri de Dijital Türkiye Platformu’na entegre ettik. Bunların yanı sıra e-Nabız, e-Okul, internet vergi dairesi ve UYAP gibi hizmetlerin içeriği zenginleştirilerek, Dijital Türkiye üzerinden erişilebilir hale getirilmiştir. Bu süreçte, ayrıca tüm vatandaşlarımızı ilgilendiren elektrik, doğal gaz ve telefon abonelik işlemleri de Dijital Türkiye kapısına entegre edilmiştir. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımız iş birliğiyle de GSM operatörlerine yeni hat başvuruları, artık Dijital Türkiye üzerinden yapılabilmektedir. Böylece önceden 1 günü bulan abonelik başvuruları artık 5 dakikada yapılabilir hale geldi. Yine eskiden 2 günü bulan yurt kayıt işlemleri, Dijital Türkiye kapısından 10 dakikada yapılabilmektedir. Bunların dışında, İçişleri Bakanlığımızın başlattığı, belediyelerimize ciddi kaynak tasarrufu sağlayacak ve vatandaşlarımızın Dijital Türkiye kapısı üzerinden alabilecekleri belediye hizmetlerinin sayısını artıracak e-Belediye altyapısında da önemli yol kat edilmiştir.”

Oktay, 8 Temmuz’da Resmi Gazete’de yayımlanan, 1 cumhurbaşkanlığı kararı, 41 yönetmelik ve 13 tebliğde değişiklik yapılarak toplam 111 bürokratik süreci kolaylaştıran mevzuat değişikliğiyle bürokrasinin azaltılması çalışmalarının devam ettiğini aktardı.

Söz konusu mevzuat değişiklikleri ile tapu işlemlerinde fotoğraf verme yükümlülüğünün tarih olduğunu, patent ve marka başvurularında noter onaylı imza beyanı ve sirkülerinin kaldırıldığını ve çevresel etki değerlendirilmesi sürecinde belge sayısının azaltıldığına dikkati çeken Oktay, aynı şekilde, veteriner hekim poliklinik açma süreci, tohum ve fide yetiştiriciliği başvuru süreçlerinin kolaylaştırıldığını, yapı denetim kuruluşu izin belgesi ve atık taşıma firma lisansı başvurusunda kullanılan belge sayısının azaltıldığını dile getirdi.

Oktay, Versiyon 1.0 kapsamında veri mahremiyetinin özellikle öncelenerek, ulusal ağ ve siber güvenlik altyapısının güçlendirilmesine yönelik yeni nesil veri alt yapı yatırımlarının yapıldığını, tüm kamu kurumlarının KamuNet’e geçmesinin sağlandığını ifade etti.

“Platformu herkesin kullanılmasını sağlayacağız”

Tüm bu gayretler neticesinde, Versiyon 1.0 kapsamında, kamu hizmetlerinde talep edilen belge sayısının önemli oranda azaltıldığına dikkati çeken Oktay, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dijital Türkiye kapısından hali hazırda sunulan hizmetlerle, belge yükü ortalama yüzde 3,80’den yüzde 0,35’e düşmüştür. Burada asıl amacımız, sıfır belge. Bu bizim için de yeterli değildir. Kamuda olan bilgiyi vatandaştan belge olarak talep etmeyeceğiz. Bilgi talep edebiliriz ama belge talep etmeyeceğiz. Hedefimiz, kamunun kendisinin ürettiği hiçbir belgenin vatandaşımız ve özel sektörden istenmemesidir. Versiyon 1.0’ın tamamlanmasını takiben Dijital Türkiye Versiyon 1.1’in çalışmalarına da başlamış bulunmaktayız. Versiyon 1.1’de bütünleşik hizmet sunumuna odaklanacağız. Vatandaşlarımız araçlarına dair her şeyi, sigorta durumu, vergi borcu, trafik cezası, muayene durumu, hızlı geçiş bakiyesi gibi tüm bilgilerini Dijital Türkiye platformunda oluşturulacak tek bir pencereden görebilecek. Ayrıca Dijital Türkiye Platformu üzerinden e-Nabız, internet vergi dairesi, e-Okul gibi dijital hizmet paketlerinin içinden öne çıkan hizmetleri de doğrudan tek platform üzerinden erişilebilir kılmaya yönelik çalışmalar devam etmektedir. Bunun yanı sıra Dijital Türkiye Platformu’nu yerli tasarım, kullanıcı dostu arayüzler ile donatacak, herkesin platformu çok daha rahat kullanmasını sağlayacağız.”

Oktay, siber güvenlik alanında hayata geçirilen “KamuNet’te yerli ve milli şifreleme donanımı” ve “Onaylı Milli Şifreleme Algoritması”nın kullanımını sağlayarak güvenli hizmet sunumunu bir adım öteye taşıyacaklarını vurguladı.

“Dijital Türkiye 2.0 yolculuğumuza başlayacağız”

6 Temmuz’da yayınlanan Bilgi ve İletişim Güvenliği Tedbirleri Genelgesi kapsamında vatandaşların nüfus, biyometrik veriler, sağlık ve diğer kritik verilerinin yabancı ülke veri merkezlerinde tutulmasının önüne geçildiğini anımsatan Oktay, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Verilerin yurt içi sunucularda daha güvenli depolanması için genelgenin teknik hususları ve yol haritası, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından bu yıl içinde, ivedilikle yayımlanacaktır. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin sağladığı avantajlar sayesinde, minimum belge sayısı ile etkin hizmet veren idari yapımızı, Dijital Türkiye Platformu’nda kat ettiğimiz aşamayla taçlandırmış durumdayız. Milli teknoloji hamlemizin de bir parçası olan Dijital Türkiye sürecinde, hizmet hızı, şeffaflık ve izlenebilirliğini azami seviyeye çıkarmak için gerekli gayretleri ilgili kurumlarımızla vermeye devam edeceğiz. Önümüzdeki dönemde, tüm hizmet süreçlerinde sonuç ve verim odaklı bir anlayışla Dijital Türkiye’yi dönüştürmeyi inşallah sürdürecek, Dijital Türkiye’nin kapılarını tüm vatandaşlarımıza sonuna kadar açacağız. Bundan sonraki süreçte Dijital Türkiye versiyon 1.1’i yıl sonu itibarıyla tamamlayarak bütünleşik hizmet sunumu ile sistemin akıllılaştırılmasına odaklanarak Dijital Türkiye 2.0 yolculuğumuza başlayacağız.”

 
Anahtar Kelimeler:Cumhurbaşkanı, Yardımcısı, Oktay, “Dijital, Türkiye, Versiyon, 11’in, çalışmalar,
Kaynak / Editör

 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Siyaset Haberleri
1 Haziran'dan itibaren yeniden başlayacak
Yeni kredi paketi geliyor! İlk detaylar belli oldu
Başkomutanımız Cumhurbaşkanımız Erdoğan'dan ramazan bayramı mesajı

Başkomutanımız Cumhurbaşkanımız Erdoğan'dan ramazan bayramı mesajı
65 Yaş Üstü Bugün 09.00'dan itibaren bir ay izin.
Bu toprakların kodlarını siz yazacaksınız
BAŞKOMUTANIMIZ RECEP TAYYİP ERDOĞAN KUTLADI..
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Namaz Dağı üs bölgesindeki askerlerle telefonla görüştü
En Çok Okunanlar
Gündem
30 31 Mayıs sokağa çıkma yasağı var mı? Son dakika açıklama!
Koronavirüs salgınının görüldü...
Gündem
AMAN DİKKAT ÖDEMELER İÇİN YARIN SON GÜN!
Derlenen bilgilere göre, kurumlar vergisi m...
Gündem
Gözler yarın yapılacak kabine toplantısında
Toplantıda, salgınla mücadeledeki son durum d...
Gündem
“Türkiye'nin salgının önlenmesinde örnek alınan bir konuma gelmesi hepimizin ortak başarısıdır”
“ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE DE V...
Gündem
HES kodu nasıl alınır? Yolculukta HES kodu dönemi!
Mobil uygulama üzerinden alınacak kodla seyah...
Gündem
Yassıada'ya gittiler Demokrasi ve Özgürlükler Adası bugün açılıyor
Basın mensupları, sabah saatlerinde kendileri i&cc...
Yaşam
ZİRAAT BANKASI, HALKBANK, VAKIFBANK KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI NE KADAR?
Kovid-19 salgınının ekonomiye etkilerini bertaraf ...
Siyaset
1 Haziran'dan itibaren yeniden başlayacak
Daire Başkanı Halil Koç, Türkiye Barol...
Gündem
Başkomutanımız Erdoğan talimat verdi! 5 stratejik başlık belirlendi! Türkiye harekete geçiyor
Buna benzer durumlarda oluşabilecek farklı senaryo...
Gündem
Başkomutanımız Cumhurbaşkanımız Erdoğan Talimatı Verdi: 5 Stratejik Konu Önemli.
Buna benzer durumlarda oluşabilecek farklı senaryo...
Gündem
Türk-İş: “Açlık sınırı 3 aydır asgari ücretin üzerinde“
Konfederasyondan yapılan yazılı açıklamada,...
Gündem
Trafik sigortasında zam yarı yarıya azaldı
Sigorta şirketlerinin her ay yüzde 1,5 oranın...
Gündem
Cumhurbaşkanımızın 18 yıllık mücadelesiyle elde edildi
Bakan Varank, "Biliyorsunuz bugün 27 Mayıs 60...
Gündem
Bakan Varank: alınması gereken önlemlerle ilgili kılavuz hazırladık'
Varank, salgınla birlikte, özellikle nisan ay...
Gündem
Yerlikaya duyurdu: İşte İstanbul'da Cuma namazı kılınacak camiler
Vali Yerlikaya, Twitter hesabından yaptığı paylaşı...
Siyaset
gram ve çeyrek altın fiyatları bugün ne kadar oldu?
29 MAYIS ALTIN FİYATLARI GRAM ALTIN FİYATI NE KAD...
Gündem
Restoran, lokanta, kafe, pastane, börekçi, tatlıcı ve yeme-içme hizmeti sunan işletmeler
Dünya Sağlık Örgütü'nün&n...
Gündem
Kamuda idari izin ne zaman bitecek?
Kamu kurum ve kuruluşları personeli için no...
Dünya
ZİYA SELÇUK'TAN VELİLERE ÖNEMLİ AÇIKLAMA
Güncellenen kılavuzda sınav tarihi günce...
Siyaset
Yeni kredi paketi geliyor! İlk detaylar belli oldu
KONUT, TURİZM, YERLİ ÜRETİME YÖNELİK OLA...
Yaşam
Bakan Koca: Yoğun bakım toplam hasta sayımız ilk kez azaldı
hesabından paylaşımda bulunarak vatandaş...
Dünya
Restoranlar, kafeler, lokantalar, pastaneler, kahvehaneler ve çay bahçeleri ne zaman açılacak?…
Cumhurbaşkanlığı Kabinesi dün Başkan Recep Ta...
En Çok Yorumlananlar
Gündem
Gözler yarın yapılacak kabine toplantısında
Toplantıda, salgınla mücadeledeki son durum d...
Gündem
Süre uzatımı, yapılandırma, yeni prim..
Rehberde, beyaz eşya ve mobilya mağazaları, kozmet...
Gündem
Türk-İş: “Açlık sınırı 3 aydır asgari ücretin üzerinde“
Konfederasyondan yapılan yazılı açıklamada,...
Gündem
Cumhurbaşkanımızın 18 yıllık mücadelesiyle elde edildi
Bakan Varank, "Biliyorsunuz bugün 27 Mayıs 60...
Gündem
Bilim Kurulu Üyesi Seçil Özkan'dan evleneceklere müjde...
Sunucu Başak Şengül'ün evlenecek ç...
Gündem
Yassıada'ya gittiler Demokrasi ve Özgürlükler Adası bugün açılıyor
Basın mensupları, sabah saatlerinde kendileri i&cc...
Gündem
Kamuda idari izin ne zaman bitecek?
Kamu kurum ve kuruluşları personeli için no...
Gündem
Öğrenciler İçin Deneme Sınavı Yayınladı
Üniversite sınavına hazırlanan 12. sınıf &oum...
Gündem
Yerlikaya duyurdu: İşte İstanbul'da Cuma namazı kılınacak camiler
Vali Yerlikaya, Twitter hesabından yaptığı paylaşı...
Gündem
Başkomutanımız Erdoğan talimat verdi! 5 stratejik başlık belirlendi! Türkiye harekete geçiyor
Buna benzer durumlarda oluşabilecek farklı senaryo...
Siyaset
Yeni kredi paketi geliyor! İlk detaylar belli oldu
KONUT, TURİZM, YERLİ ÜRETİME YÖNELİK OLA...
Yaşam
Bakan Koca: Yoğun bakım toplam hasta sayımız ilk kez azaldı
hesabından paylaşımda bulunarak vatandaş...
Gündem
Trafik sigortasında zam yarı yarıya azaldı
Sigorta şirketlerinin her ay yüzde 1,5 oranın...
Gündem
Başkomutanımız Cumhurbaşkanımız Erdoğan Talimatı Verdi: 5 Stratejik Konu Önemli.
Buna benzer durumlarda oluşabilecek farklı senaryo...
Gündem
30 31 Mayıs sokağa çıkma yasağı var mı? Son dakika açıklama!
Koronavirüs salgınının görüldü...
Siyaset
1 Haziran'dan itibaren yeniden başlayacak
Daire Başkanı Halil Koç, Türkiye Barol...
Gündem
“Türkiye'nin salgının önlenmesinde örnek alınan bir konuma gelmesi hepimizin ortak başarısıdır”
“ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE DE V...
Gündem
Bakan Varank: alınması gereken önlemlerle ilgili kılavuz hazırladık'
Varank, salgınla birlikte, özellikle nisan ay...
Dünya
ZİYA SELÇUK'TAN VELİLERE ÖNEMLİ AÇIKLAMA
Güncellenen kılavuzda sınav tarihi günce...
Yaşam
ZİRAAT BANKASI, HALKBANK, VAKIFBANK KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI NE KADAR?
Kovid-19 salgınının ekonomiye etkilerini bertaraf ...
Dünya
Restoranlar, kafeler, lokantalar, pastaneler, kahvehaneler ve çay bahçeleri ne zaman açılacak?…
Cumhurbaşkanlığı Kabinesi dün Başkan Recep Ta...
Gündem
HES kodu nasıl alınır? Yolculukta HES kodu dönemi!
Mobil uygulama üzerinden alınacak kodla seyah...
Diğer Başlıklar

Restoran, lokanta, kafe, pastane, börekçi, tatlıcı ve yeme-içme hizmeti sunan işletmeler
AMAN DİKKAT ÖDEMELER İÇİN YARIN SON GÜN!
İletişim Başkanlığı düğmeye bastı..
Soylu açıkladı! O terörist etkisiz hale getirildi
'Sağlık turizminde çok ciddi bir sıçrama yapıyoruz'
Başkan Recep Tayyip Erdoğan'dan Hadımköy Dr. İsmail Niyazi Kurtulmuş Hastanesi açılışında önemli açıklamalar
“Türkiye'nin salgının önlenmesinde örnek alınan bir konuma gelmesi hepimizin ortak başarısıdır”
HES kodu nasıl alınır? Yolculukta HES kodu dönemi!
gram ve çeyrek altın fiyatları bugün ne kadar oldu?
Restoranlar, kafeler, lokantalar, pastaneler, kahvehaneler ve çay bahçeleri ne zaman açılacak?…
Türkiye'nin Sesi Gazetesi ®
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
KIVANÇ AY
Enerjide Atılımlar
Enerjide Atılımlar Bilindiği üzere olduk&cce...
Nur Şen
62 Yaşında Bir Liderin Omuzlarına Bir Ümmeti Yükledik.
62 Yaşında Bir Liderin Omuzlarına Bir Ümmeti ...
Esra Elönü
Kadınken erkek olmak tek kişilik sınavdır!
Empati de kalbin ve vicdanın zekatıdır o zekatı ve...
Meryem Aybike
O benim de Enver Abimdi!
Türk Basın Tarihinin önemli ve değerli s...
Fatih Karakaya
13 yaşında intihar da eder, hırsız da olur!
Fransa'da toplumsal sorunlar inanılmaz boyutlara u...
Hava Durumu ( Zonguldak )
Bugün
14°°C - 18°°C
Çarşamba
12°°C - 18°°C
Perşembe
13°°C - 21°°C
Cuma
15°°C - 25°°C
Namaz Vakitleri ( Zonguldak )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı

02 Haziran 2020 Salı
Röportajlar
Restoran, lokanta, kafe, pastane, börekçi, tatlıcı ve yeme-içme hizmeti sunan işletmeler
Dünya Sağlık Örgütü'nün “pandemi” kapsamına aldığı Kovid-19 salgınının yayılmasının önlenmesine yönelik tedb...
»
»
»
Tarihte Bugün
1905 - Kozan'ın Fransızlardan kurtuluşu .
Kim Kimdir
Süper Lig
TakımlarOGBMAvPuan
BEŞİKTAŞ A.Ş.2922343469
FENERBAHÇE A.Ş.2919732664
T.Konyaspor311786059
İSTANBUL BAŞAKŞEHİ32151251957
TORKU KONYASPOR291685756
Başakşehir FK261583053
Trabzonspor261583053
Galatasaray261484050
Sivasspor261475049
MEDİPOL BAŞAKŞEHİR2913971548
OSMANLISPOR FUTBOL3013891747
Akhisar Belediyesp3111128045
Beşiktaş261358044
Atiker Konyaspor349178044
AKHİSAR BELEDİYE G2911108343
KASIMPAŞA A.Ş.2912710243
Alanyaspor261277043
Teleset Mob. Akhis3411914042
Arşiv Arama
Resmi İlan İletişim

0530 721 44 44

0372 323 07 03

ANKARA GENEL MÜDÜRLÜĞÜMÜZ İLETİŞİM

  ANKARA GENEL MÜDÜRLÜĞÜMÜZ

         0312 922 05 73

REKLAM

Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Sponsorlar
Sayfalar
Haber Merkezi
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(142 Online) 0,28ms